ІХ Ukrainian Antitrust Forum: «Ми маємо продемонструвати повну відповідність правилам ЄС» — держуповноважена АМКУ Ольга Нечитайло — PRAVO.UA ІХ Ukrainian Antitrust Forum: «Ми маємо продемонструвати повну відповідність правилам ЄС» — держуповноважена АМКУ Ольга Нечитайло — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ІХ Ukrainian Antitrust Forum: «Ми маємо продемонструвати повну відповідність правилам ЄС» — держуповноважена АМКУ Ольга Нечитайло

ІХ Ukrainian Antitrust Forum: «Ми маємо продемонструвати повну відповідність правилам ЄС» — держуповноважена АМКУ Ольга Нечитайло

  • 24.04.2024 12:02

Сьогодні в Києві проходить ІХ Ukrainian Antitrust Forum. У фокусі уваги учасників заходу – євроінтеграційні зміни та розвиток конкурентного середовища в Україні, стан конкуренції в оборонній сфері та тенденції правозастосування в основних напрямах діяльності Антимонопольного комітету України. Організатором форуму стала газета «Юридична практика», генеральним партнером — ADVANQ, професійним партнером — «Ілляшев та Партнери», стратегічним партнером — ADER HABER, галузевим партнером — ECOVIS Bondar & Bondar.

Роботу форуму розпочало інтерв’ю Ольги Нечитайло, державної уповноваженої АМКУ. Відповідаючи на запитання Сергія Василишина, керуючого партнера ADVANQ, вона розповіла про реформування АМКУ та наближення конкурентного законодавства України до правової системи Європейського Союзу.

«З 1 січня2024 набула чинності реформа конкурентного законодавства України, що була розроблена разом із європейськими фахівцями з конкурентного права відповідно до вимоги Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Це є першим етапом реформи конкурентного законодавства, спрямованої на посилення повноважень Антимонопольного комітету України, наближення конкурентного законодавства України та діяльності АМКУ до правової системи Європейського Союзу.
Зміни стосуються отримання дозволів АМКУ на концентрацію, деталізації порядку проведення перевірок, процедури leniency (звільнення від відповідальності), запровадження солідарної та субсидіарної відповідальності щодо сплати штрафів, встановлення максимальних строків розгляду справ.
Зрозуміло, що ефективність реформи наразі рано оцінювати, але її можливий позитивний ефект нині під сумнів не ставиться», — прокоментував Сергій Василишин.

Ольга Нечитайло, говорячи про вже ухвалені зміни та наступні кроки, наголосила що цілі наразі більш амбітні — тих вимог, які були задовільними в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, явно недостатньо для країни – кандидата в члени ЄС.

«Нас будуть оцінювати за більш жорсткими критеріями. І ми маємо продемонструвати фактично повну відповідність правилам Європейського Союзу. Звісно, виписуючи процедури з урахуванням національних особливостей та правил кращого адміністрування й ведення господарської діяльності», — зазначила Ольга Нечитайло.

Коментуючи Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про захист економічної конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України» № 3295-ІХ, держуповноважена АМКУ звернула увагу, що він забезпечив збалансування інтересів держави та бізнесу, АМКУ й потенційних відповідачів і заявників, провівши додаткові прозорі червоні лінії щодо певних правил і процедур. І однією з головних новації стала процедура перевірок, зокрема запровадження судового контролю.

Другий етап реформи, за словами пані Нечитайло, буде сконцентрований на усуненні базових невідповідностей між законодавством України та законодавством ЄС.

«Ми маємо ще дуже велику кількість норм матеріального і процесуального права, які фактично в Україні відсутні. Наприклад, це питання дозвільних процедур стосовно контролю за узгодженими діями. Інший елемент — усні пояснення фізичних осіб. Також це система прийняття відповідачами добровільних зобов’язань (цей інститут дещо схожий на рекомендації АМКУ, але має й певні відмінності). Іще нас очікує блок питань економічної правонаступності», — розповіла Ольга Нечитайло.

Відповідаючи на запитання про пріоритети АМКУ на 2024 рік, пані Нечитайло сфокусувала увагу на трьох базових блоках:

  • активність АМКУ на товарних ринках (енергетика, залізничний транспорт, продовольчі товари, лікарські засоби);
  • змови на торгах, передовсім у сферах, пов’язаних із відбудовою України;
  • підвищення інституційної спроможності АМКУ.

На продовження розмови Сергій Василишин поставив запитання щодо механізмів визначення розмірів штрафів, судового контролю та меж втручання судів у дискрецію АМКУ.

«Судовий перегляд рішень конкурентних відомств у ЄС часто передбачає перевірку судами всіх аспектів рішення: як фактів, так і права. Безумовно, там визнається певний обсяг дискреції конкурентного відомства, однак суди мають можливість перевіряти такі питання, як товарні й часові межі ринків, визначення часток на ринку, оцінювати поведінку сторін на ринку, тобто всі ті істотні аспекти, які в наших судах наразі складно спростувати. Суди в ЄС також мають право скасовувати або знижувати розмір штрафів. Тобто процедура судового оскарження в ЄС дає стороні можливості якнайдетальнішої перевірки всіх аспектів рішення конкурентного відомства, — прокоментував Сергій Василишин. — Можливо, настав час наблизити наше законодавство до найкращих практик ЄС і в цьому аспекті?»

«І до ухвалення Закону № 3295 суди дуже ретельно перевіряли дії Антимонопольного комітету як стосовно дотримання процесу, так і щодо правильності застосування наших підзаконних актів», — контраргументувала Ольга Нечитайло.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA